Skip to main content
Please wait...

Terapijska zajednica Kampus značajan partner MUP-a KS u borbi protiv zloupotrebe droga

19, Dec 2024

Strategija protiv zloupotrebe droga u Kantonu Sarajevo 2024-2027.godine predviđa niz mjera i programa za čiju implementaciju je zadužena Terapijska zajednica Kampus, jedina specijalizirana terapijska zajednica za liječenje ovisnosti i jedina javna ustanova takve vrste u državi. Kroz Kampus je od osnivanja do danas prošlo više od 1.000 korisnika  - ovisnika o drogama, alkoholu, a sve više i kocki,  kojima su omogućeni programi adaptacije, rehabilitacije i resocijalizacije. Iz tog razloga, Terapijska zajednica Kampus, kao i resorno Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice važni su partneri MUP-a Kantona Sarajevo u provođenju strategije, naročito u dijelu preventivnih programa prema djeci i mladima u školama, promociji zdravih životnih stilova, te provođenju mjera selektivne i indicirane prevencije (ovisnici, ranije osuđivane osobe, socijalno ugrožene porodice, maloljetnici).

S ciljem unapređenja saradnje i bolje implementacije mjera, ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Admir Katica, ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Enda Pavić Pečenković i članovi Tima za nadzor nad provedbom Strategije protiv zloupotrebe droga u Kantonu Sarajevo posjetili su Terapijsku zajednicu Kampus gdje ih je dočekao direktor Adis Hodžić sa saradnicima. 

„Strategija za borbu protiv zloupotrebe droga u Kantonu Sarajevo je jedan sveobuhvatan dokument koji zahtijeva multidisciplinaran pristup i zato nam je važna saradnja sa Terapijskom zajednicom Kampus i resornim ministarstvom. Da bi implementacija mjera bila potpuna, Vlada Kantona Sarajevo mora se uključiti u rješavanje problema koje imaju sa smještajnim kapacitetima za žene ovisnice, kao i rješavanje zakonskih prepreka da mogu provoditi mjere liječenja narkomana koje sud naloži,“ izjavio je ministar Katica. Inače, važna mjera iz Strategije je da se u Kampusu omogući psihosocijalni tretman, te radno-okupacione terapije i za žene ovisnice, a što zbog nedostatka smještajnih kapaciteta trenutno nije moguće. Nerijetko, žene ovisnice iz Kantona Sarajevo ovu vrstu pomoći traže u gradovima regije: Beogradu. Zagrebu, Splitu gdje čak postoje i komune za prijem žena sa djecom.

Ministrica Pavić Pečenković kazala je da prepoznaje napore koje ulaže Tim za nadzor nad provedbom Strategije protiv zloupotrebe droga u Kantonu Sarajevo, te dodala da se nada da će Kampus uspješno realizovati mjere koje predviđa Strategija, a za što je potreba saradnja i podrška.

„Terapijska zajednica Kampus je jedina javna ustanova ove vrste u državi i jedina specijalizirana terapijska zajednica za liječenje ovisnosti. Oni obezbjeđuju socijalnu zdravstvenu zaštitu, ali imaju zakonske prepreke da učestvuju u provođenju mjera koje sud naloži za obavezno liječenje narkomana i alkoholičara jer se iste mogu realizovati samo u zdravstvenoj ustanovi. Pozivam Tim za nadzor nad provođenjem Strategije da podrži naše inicijative da se Kampus prepozna i uvrsti na listu ustanova u kojoj se može izvršavati mjera obaveznog liječenja od ovisnosti,“ kazala je ministrica Pavić Pečenković. Dodala je da je, s ciljem prevazilaženja ovih problema, ranije upućena inicijativa Federalnom ministarstvu pravde za autentično tumačenje termina „liječenje“ iz člana 183. Zakona o izvršenju krivičnih sankcija FBiH, ali da odgovor još nisu dobili.

U toku je i kampanja protiv zloupotrebe droga u Kantonu Sarajevo koja nosi naziv „Izoštri um – Supstancu na distancu“, čiji je nosilac MUP Kantona Sarajevo, a koja ima za cilj podizanje svijesti o rizicima i štetnosti korištenja opojnih droga, pojavi i štetnosti novih opojnih droga, rizicima i štetnosti eksperimentalnog i rekreacijskog korištenja opojnih droga, te rizicima vožnje pod uticajem droga.