Skip to main content
Please wait...

Ministar Katica sa Timom za nadzor Strategije protiv zloupotrebe droga u KS: U narednoj godini fokus na izgradnji 'ženske kuće' za ovisnice u Kampusu

25, Dec 2025

Ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Admir Katica održao je sastanak sa Timom za nadzor nad provedbom Strategije protiv zloupotrebe droga u Kantonu Sarajevo na kojem su rezimirani rezultati implementacije Strategije u ovoj godini i definisani pravci djelovanja u narednoj.

Zaključeno je da je i ove godine nastavljen trend uspješne implementacije mjera iz Strategije koju je usvojila Vlada Kantona Sarajevo, za period 2024-2028.godine. Jedna od najuspješnijih mjera koje su implementirane ove godine je uvođenje uređaja za indikaciju droga i  testiranje vozača na prisustvo droga u organizmu, a koji se primjenjuju od aprila ove godine. Ova mjera je izuzetno važna s aspekta spašavanja ljudskih života u saobraćaju jer svaki vozač kod kojeg se testiranjem na licu mjesta utvrdi prisustvo droge u organizmu biva automatski isključen iz saobraćaja i suočava se sa zakonskim posljedicama.

Posebno se ističu rezultati na smanjenju ponude opojnih droga u 2025.godini. Odjeljenje za borbu protiv zloupotrebe opojnih droga Uprave policije MUP-a Kantona Sarajevo za 11 mjeseci ove godine provelo je 25 operativnih akcija, otkrilo i oduzelo četiri laboratorije za proizvodnju droge i zaplijenilo više od 320 kg droge, čija se ulična vrijednost procjenjuje na skoro 3 miliona KM.

Pred sami kraj ove godine Kanton Sarajevo dobio je prvu jedinstvenu bazu podataka u vezi sa zloupotrebom droga, što je također jedna od mjera iz Strategije. Po prvi put, resorna ministarstva, zavodi i ustanove koje se bave pitanjima zloupotrebe droga imaju jedan sistemski alat koji će poslužiti u strateškom djelovanju u borbi protiv zloupotrebe droga.

Kako je dogovoreno, u narednoj godini fokus djelovanja će biti na izradi projektne dokumentacije za izgradnju prve tzv. ženske kuće za tretman žena ovisnica u Terapijskoj zajednici Kampus. Naime, u Kampusu ne postoji poseban odjel za smještaj i tretmane ženskih ovisnica i to je već duži vremenski period otežavajuća okolnost u radu, posebno što se tzv ženska ovisnost često smatra dosta kompleksnijom.

Pored toga, Tim će raditi na uspostavljanju jače saradnje sa tužilaštvom, drugim kantonima, kao i nevladinim sektorom na način da će u 2026.godini biti podržani projekti NVO-a koji se bave tematikom suzbijanja zlouopotrebe droga. U 2026.godini provest će se i sveobuhvatna kampanja protiv zloupotrebe droga „Izoštri um – supstancu na distancu“.

„Naša Strategija i Tim za nadzor mogu poslužiti kao primjer svim nivoima u Bosni i Hercegovini kako se efikasno boriti protiv ove pošasti. Ono što je najvažnije za ovu Strategiju je činjenica da je ona zasnovana na interresornoj saradnji i uključuje sve one koji se bave ovom problematikom, a to je jedini način za efikasno djelovanje. Želim čestitati Timu za nadzor na veoma uspješnom radu i implementaciji mjera u ovoj godini i nadam se da ćemo nastaviti istim putem i u godini pred nama,“ izjavio je ministar Katica.